Šių metų gruodžio 17 d. ant Vingio parko pėsčiųjų tilto Vilniuje pristatyta menininko Algimanto Kriščiūno meninė instaliacija, kurią sudaro 100 paveikslų. Ant kiekvieno jų yra prierašas – priežastis, kodėl yra gera ir verta gyventi. Socialinio projekto „100 priežasčių tiltas“ idėją paskatino vis dar didelė stigma, susijusi su psichikos sveikata, ir savižudybių problema visuomenėje. Projektu siekiama paskatinti didesnį visuomenės domėjimąsi savo ir kito savijauta, o patiriant sunkumų, laiku kreiptis pagalbos. Šio meną ir visuomenės sveikatos sunkumų temą sujungiančio projekto iniciatoriai – „Vilniaus Šv. Kristoforo Rotary klubas“ ir Vilniaus miesto savivaldybė.
„Idėja yra priminti žmonėms, kad gyvenimas yra smagus ne tik tada, kada švenčiame gimtadienį ar vestuves, jis yra smagus dėl šimto mažų priežasčių, kurių mes dažnai nepastebime. Sumanymas ir buvo toks, kad žmonės eidami tiltu, pasiskaitinėtų vieną, antrą, trečią kartą ir perskaitytos mintys padarytų jų dieną gražesnę, šviesesnę ir smagesnę, nes gyvenimas iš tiesų yra puikus“, – sako idėją pozityvias mintis apie gyvenimą įkurdinti ant tilto kūnu pavertęs menininkas A. Kriščiūnas.
Pasirinkta projekto įgyvendinimo vieta – simbolinė
Paklaustas, nuo ko prasidėjo idėjos įgyvendinimas, menininkas pasakoja, kad iš pradžių buvo sukurtas puslapis 100priezasciu.lt, kuriame žmonės galėjo išsakyti savo mintis, kodėl gyventi yra gera.
„Atrinkome dažniausiai besikartojančias mintis, sudėliojome jas taip, kas skambėtų literatūriškai ir tilptų į vieną, du sakinius. Tada išrinkau kiekvienai tų minčių po ją iliustruojantį paveikslą. Mano paveikslai yra daugiaprasmiai, tad nebuvo sunku parinkti juos visoms frazėms, tai vyko labai organiškai ir natūraliai, nes tos mintys yra pozityvios, jos labai sutampa su mano pasaulėžiūra, o mano paveikslai yra mano pasaulėžiūros atspindys. Labai džiaugiuosi, kad Rotary klubas sugalvojo tokią iniciatyvą. Man atrodo, svarbiausias čia ne paveikslų grožis, o kokią žinutę jie ištransliuoja kartu su jame esančia fraze“, – dalijasi menininkas.
A. Kriščiūnas sako, kad tiltas, ant kurio eksponuojami paveikslai, turi dvigubą prasmę – jis yra ne tik perėjimas iš vieno upės kranto į kitą, bet ir gali simbolizuoti perėjimą iš vienos psichologinės būsenos į kitą – tarkime, iš prastos į pozityvią.
Sumanymas kilo bėgant per tiltą
Šio meną ir visuomenės sveikatos sunkumų temą sujungiančio projekto iniciatoriai – „Vilniaus Šv. Kristoforo Rotary klubas“ ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Idėjos autorius, „Vilniaus Šv. Kristoforo Rotary klubo“ narys Vilius Šukys pasakoja: „Sykį bėgdamas per tiltą pamačiau lentelę su užrašu „Tavo gyvybė svarbi“. Ant lentelės buvo nurodytas ir telefono numeris, kuriuo galima paskambinti ir sulaukti emocinės paramos. Lentelė buvo mažytė, net nelabai ir krentanti į akis. Pamenu, tada net prunkštelėjau pagalvojęs, kad esame vieni pirmaujančių savižudybių skaičiumi pasaulyje ir mes tik tiek galime padaryti ant vieno srauniausių Vilniaus tiltų? Pamaniau, kad sugalvočiau tikriausiai 100 priežasčių, dėl ko verta gyventi“.
Anot V. Šukio, tada labai greitai gimė idėja padaryti tiltą, ant kurio būtų surašytos žmonių idėjos, dėl ko jiems gera gyventi, ir tai būtų jiems kaip kasdienė motyvacija, kuri ne atkalbinėtų nuo savižudybės, bet skatintų praeivių psichologinę sveikatą ir gerintų nuotaiką.
Papasakojęs apie šią idėją Vilniaus miesto savivaldybei, jos sumanytojas sužinojo, kad žmonės, kurie yra su tuo susidūrę, labai nenori apie tai kalbėti, o kurie įtaria, kad kas nors iš aplinkinių galvoja apie savižudybę, nežino, kaip su tuo dirbti. Projekto esmė tapo šviesti visuomenę šiais klausimais. Suteikiant pagalbą tiems, kuriems jos trūksta, arba šviečiant tuos, kurie galėtų ją suteikti.
Paklaustas, kodėl svarbu kalbėti šia tema, V. Šukys sako, kad esminis momentas tiek šio projekto, tiek kalbėjimo apie tai yra sugebėti atpažinti ir suteikti žmogui pirmąją pagalbą.
„Iki savižudybių dažniausiai priveda vidinis žmonių užsidarymas. Tai iš tikrųjų nesunku pastebėti kituose žmonėse, kiekvienas sugebėtume skirti kitam žmogui laiko pasikalbėti ir taip išvengti naujienų apie jo išėjimą. Dažnu atveju aplinkiniai sako, jog tokia naujiena jiems buvo netikėta, bet kai paklausi jų tam tikrų klausimų, atsakymuose nuskamba požymiai, iš kurių šie galėjo atpažinti, bet jau būna per vėlu. Žmonės dažnai graužia save, kodėl neatpažino ir nepadėjo tuo metu. Jie vengia užduoti klausimą: „Ar tu galvoji apie savižudybę?“ manydami, kad taip paskatins žmogų nusižudyti, bet iš tiesų tai yra mitas, nes dėmesio parodymas žmogui gali paskatinti jį kreiptis pagalbos“, – tikina pašnekovas.
Lietuvos Rotary ėmėsi iniciatyvos organizuoti projektus savižudybių tema
Vygintas Grinis, Rotary International 1462 apygardos savižudybių projektų iniciatorius, žvelgdamas į praeitį, prisimena, nuo ko prasidėjo Rotary klubų įsitraukimas į veiklas, susijusias su šia opia visuomenei sfera.
„2014 metais tapau pirmuoju Rotary International 1462 apygardos, kuri apjungė 49 Lietuvoje veikiančius Rotary klubus, valdytoju. Tuo metu Lietuvoje mes prarasdavome daugiau žmonių dėl savižudybių, nei jų žūdavo keliuose. Prarasdavome apie 1000 gyventojų per kalendorinius metus, kurie pasitraukdavo iš gyvenimo patys, kai tuo metu keliuose žūdavo apie 300-350 gyventojų. Mane labai žeidė, kad pagal amžiaus grupę mes prarasdavome maždaug dvi abiturientų klases per metus. Matome, kad ir šiandien ši problema yra opi, ypač kalbant apie pastarųjų metų įvykius Vilniuje“, – jautriai dalijasi V. Grinis.
Pašnekovas pasakoja, kad tada tapęs apygardos valdytoju, pradėjo domėtis, ką Rotary organizacija gali padaryti šiuo klausimu. Tuo metu, lankydamas klubus, jis sakė susidūręs su klubų narių skeptiškumu, atseit, liesti tokios ilgalaikės temos Rotary klube neverta, verčiau palikti ją psichologams, jie siūlė imtis konkretesnių darbų, tarkime, įrengti palatų ligoniams, pasodinti medžių ir įrengti parkų ar pan. Bet, gavęs palaikymo iš Lietuvos psichologų sąjungos, matydamas Vilniaus universiteto bei Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto psichologų pastangas ir pasiūlymus, kaip reikėtų spręsti šią problemą, įtikino prie to prisidėti Rotary klubus Lietuvoje. Šioje srityje pradėtus darbus tęsė ir kiti valdytojai. V. Grinio teigimu, savižudybių prevencija ir šiandien yra viena iš remiamų Rotary International 1462 apygardos sričių.
Paklaustas apie Rotary 1462 apygardos įgyvendintus projektus šioje srityje, pašnekovas sako, kad buvo įgyvendinti keletas smulkesnių projektų. Tarkime, Rotary klubas „Dipolis“ organizavo vizitus į įvairias Lietuvos mokyklas, kurių metu vyko pašnekesiai su vyresniųjų klasių moksleiviais. Šiaulių zonos Rotary klubai remia VšĮ „Jaunimo linija“, teikiančią emocinę paramą jaunimui telefonu ir internetu.
„Kalbant apie didesnius projektus, Drauge su kitomis valstybėmis mes įgyvendinome trejų metų projektą, į kurį buvo įsijungusios 11 Lietuvos savivaldybių. Jo metu buvo apmokyti policijos pareigūnai, mokytojai, seniūnijų darbuotojai, socialiniai darbuotojai, gaisrininkai, dvasininkai, t. y. tų profesijų atstovai, kurie vietose daugiausiai bendrauja su žmonėmis, kaip atpažinti savižudybės riziką ir reaguoti į ją. Kiekvienoje savivaldybėje mokymuose dalyvavo apie 160 žmonių. Prasidėjus karui Ukrainoje nutarėme drauge su kitomis pasaulio valstybėmis organizuoti emocinę pagalbą ukrainiečių šeimoms“, – dalijasi V. Grinis.